Žáci 7. ročníku navštívili Experimentárium

Dne 15. 11. 2016 se žáci sedmého ročníku zúčastnili exkurze do Experimentária v Otrokovicích. Experimentárium se nachází na Střední průmyslové škole v Otrokovicích a slouží všem žákům SPŠ k praktickému vyučování odborných předmětů, ale i jako dílna pro všechny školy, které si chtějí se svými žáky vyzkoušet teorii v praxi.

Po příjezdu se rozdělila celá skupina na půlku, první půlka měla relaxační hodinku a půl v kinosále, kde si mohli užít 3D brýlí, zatímco si druhá polovina skupiny prošla celé Experimentárium. Celá budova Experimentária je rozdělena podle barev do různých sekcí, ve sklepě se nacházejí obráběcí stroje a stavebnice z Merkuru, které si mohou žáci poskládat, ovšem za podmínky, že seskládají věc, která bude mít smysl. V přízemí je velký kinosál, elektronový mikroskop a model vlakové dráhy přes celou místnost. První poschodí bylo již více atraktivní, protože si žáci mohli vyzkoušet brýle, které simulují 2,5 promile alkoholu v krvi. Ovšem vyzkoušeli si i, jak vidí moucha pomocí muších brýlí, jaká musí být rychlost modelu auta, aby překonalo gravitaci a udrželo se na stropě dráhy, také jak funguje Baťův kanál, zatelefonovali si pomocí teleskopového telefonu přes celou místnost nebo si vyzkoušeli svou výdrž na běžícím pásu v oddělení biologie.

Ve třetím patře objevili jednoduché stroje, pomocí kterých si v praxi vyzkoušeli, kolik volných či pevných kladek jim umožní skoro bez námahy vytáhnout pneumatiku do výšky. Taktéž se dozvěděli něco o energeticky úsporných domech, či princip fungování wc.

Než se všichni nadáli, byl čas se prostřídat a pak už se jelo zpátky do školy. Den utekl neskutečně rychle a všichni si z něj odnesli jistě spoustu nových zkušeností.

Kalendář akcí