Šesťáci před i za kamerami

V polovině prosince se žáci šestého ročníku vydali vstříc brněnskému studiu České televize, aby si během půldenní exkurze rozšířili znalosti z oblasti divadla a filmu, jež byly tou dobou předmětem hodin literatury.
Během dopoledne jsme se krátce seznámili s historií nové budovy v Brně – Líšni, odkud se vysílá teprve od září 2016. Chlapci a děvčata si nejprve prohlédli maskérny a kostymérny, kde měli možnost vidět oblečení jednotlivých moderátorů, prošli sklady, kde se zrovna nacházely kulisy pořadu AZ kvíz a AZ kvíz junior, a posléze se přesunuli do ateliéru, odkud se vysílá Dobré ráno a pořad Sama doma. Žáky zaujalo množství kamer a bezpočet světel nutných ke správnému osvětlení celého prostoru. Poté jsme si prohlédli technické zázemí, prošli jsme obrazovou a zvukovou režii a střižnu. Velkým zážitkem bylo vyzkoušet si, jak funguje green screen, která se využívá např. ve vysílání počasí či při tvorbě filmových triků. Posledním bodem prohlídky bylo vysílací studio podvečerních Zpráv z regionu, včetně newsroomu, který vidíme za moderátorem, když sledujeme zprávy.
Největší radost nám udělalo setkání s moderátory Dobrého rána Ondřejem Blahem a Soňou Baranovou, jež se nejen ochotně vyfotili s celou skupinou, ale nebránili se ani individuálním selfiem. Bylo příjemné se naživo setkat s lidmi, které dobře známe z televizní obrazovky.
Exkurze žákům umožnila si udělat představu o tom, jak to ve skutečnosti vypadá v prostorách, které znají z obrazovky, a co všechno je třeba udělat, než si pustíme zprávy či televizní pořad.