Záložka do knihy spája školy: List za listom – baví ma čítať

Naše škola se letos poprvé zapojila do projektu Záložka do knihy spojuje školy, který je desátým rokem organizován Knihovnou Jiřího Mahena v Brně, Ministerstvem školství Slovenské republiky a Slovenskou pedagogickou knižnicou v Bratislavě. Cílem projektu je propojení českých a slovenských škol, podpora česko-slovenského partnerství a podpora čtenářství prostřednictvím výměny záložek.

Letošní téma neslo titul: List za listem – baví mě číst. Mezipředmětového projektu účastnili žáci druhého stupně. Ve výtvarné výchově vytvořili záložky na dané téma, v hodině českého jazyka zpracovali otázky týkající se naší země, kraje, města a školy a vše odeslali na přidělenou partnerskou školu – ZŠ a MŠ M. B. Funtíka v Očové, poblíž Zvolena.

Záložky, které k nám dorazily ze Slovenska, nám udělaly radost. Nepřekvapily nás záložky odkazující na díla, která známe v češtině (Biely Tesák, Ezopove bájky, Harry Potter, Dračia ulička, Tigrí tím), ale překvapila nás slovenština, jazyku českému tak blízká, ale nám už se vzdalující. Problém nám činilo přečíst větu ve slovenštině, obsah jsme buďto rozuměli, nebo odhadli, a tak se nám dařilo dohledat odpovědi na otázky, které nám na záložkách kladli kluci a holky z partnerské školy.

Získané kontakty využijeme na jaře v probíraném tématu o slovanských jazycích, když si budeme číst krátké slovenské texty a porovnáme oba jazyky.