„Jarní probouzení“ … povídání o jaru a Velikonocích v I. B

Budu Vám vyprávět o JARU.

Jestlipak víte, co je JARO?

Anebo spíš… kdo je JARO?

JARO třešňové kvítky rozfouká rukou a řekne: „Takhle rychle by to nešlo… třešně mají ještě čas… ale čímpak začít?“ Poškrábe se rozespale za ouškem, trochu se zamračí a pak se ťukne do čela: „Mám to! Přece jako každý rok! Vzbudím kosa!“

…..

Tak takhle nějak začala své povídání o jaru paní Ryšavá, knihovnice Městské knihovny v Kojetíně.

Besedou, zaměřenou na jaro a jarní svátky Velikonoce, provázela děti nejen ona, ale moc pěkně jí v tom pomáhaly také postavy z knížek „Jaro je tu!“ od Andrey Popprové, „Matýskovy příhody“ Petry Beránkové a „Pojďte si hrát s hádankami“ od Zuzany Pospíšilové.

A o čem si paní knihovnice s dětmi povídala? … Jak se příroda probouzí ze zimního spánku, co dělají kytičky, stromy a keře, jak žijí zvířátky v lese. Co je to otvírání studánek. Co je pomlázka a co jsou to kraslice a co je to pranostika, a které pranostiky se váží k jaru…

A děti poslouchaly a ani nešpitly.

Tř. uč. Martina Kopřivová