Informace školní psycholožky

Vážení rodiče, milí žáci,

vzhledem k aktuální situaci ruším do 24. 3. 2020 osobní konzultace. Nebojte se mne však kontaktovat telefonicky (725 502 471) nebo emailovou formou (psycholog@zskomenskeho.cz).

Tento čas pro nás není jednoduchý, mnozí možná prožíváte obavy o své blízké i o sebe. Není potřeba tyto pocity zcela potlačovat a dělat, že neexistují. Strach, frustrace, úzkost a další podobné negativní emoce jsou NORMÁLNÍ. Z výzkumů dokonce vyplývá, že nás vedou k ochrannému jednání (v tomto případě např. zvýšenému mytí rukou, užívání vitaminů atp.).

Tímto Vás nechci vést k negativismu a šíření strachu. Naopak, pokuste se více než dříve sdělovat svému okolí věci, které Vám udělaly radost, které Vás potěšily. Emoce i mnohé nemoci mají jednu společnou vlastnost-jsou nakažlivé. Snažte se proto druhé potěšit, pobavit, rozesmát, ale i utěšit, když to bude potřeba.

V případě, že na Vás dolehne silná úzkost, neváhejte se obrátit nejen na mne, ale i další odbornou pomoc. Pro akutní krizové situace je tu pro děti a mládež bezplatná, anonymní a nonstop Linka bezpečí (www.linkabezpeci.cz; 116 111). Nově byla v rámci Modré linky (www.modralinka.cz) zhotovena také linka pro účely krizové pomoci v nouzovém stavu (731 197 477). V Kroměříži také funguje nonstop Linka důvěry Kroměříž (573 331 888). Vřele doporučuji aplikaci Nepanikař (http://nepanikar.eu/), kterou si můžete bezplatně stáhnout do svého mobilního telefonu či jiného zařízení.

Závěrem sdílím odkaz na článek psychologa Dalibora Špoka, ve kterém představuje „Desatero, jak vydržet doma při epidemii koronaviru a nezbláznit se z toho“:

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/desatero-jak-vydrzet-doma-pri-epidemii-koronaviru-a-nezblaznit-se-z-toho_2003151845_rak

Přeji Vám i Vašim blízkým pevné nervy a zdraví. Těším se, až se zase uvidíme ve škole.

Mgr. Karolina Holanová, školní psycholožka

 

Kalendář akcí